Program

Thursday, September 19, 2013

Time Event (+)
9:00 am - 6:00 pm Registration - Information  
10:00 am - 11:30 am OPENING SESSION
Chair: Pascal Griset, Paris-Sorbonne University
Welcome adress by Professor Barthélémy Jobert, president of Paris-Sorbonne University.
Presentation of the LABEX EHNE project by Professor Eric Bussière, Paris Sorbonne-University
Keynote by Androulla Vassiliou, European Commissioner for Education, Culture, Multilingualism and Youth
Presentation of Making Europe book series and Inventing Europe digital museum by Ruth Oldenziel, Johan Schot, professors at Eindhoven University of Technology and Martin Kohlrausch, professor at KU Leuven
Handing over of first two volumes of Making Europe to European Commissioner by the vice-chairman of the Board of the Foundation for the History of Technology Martin Schuurmans
(Sorbonne: Amphithéâtre Richelieu)
 
11:30 am - 1:30 pm Reception (registred persons for the conference only) (Sorbonne: Salle des Autorités)  
1:30 pm - 2:30 pm Prospects for a future of Tensions of Europe - Plenary ToE 1 (Sorbonne: Amphithéâtre Richelieu)  
3:00 pm - 5:30 pm Latin Quarter - Tours  
6:00 pm - 7:30 pm "Tensions of Europe" meets the Sorbonne
Chair: Maria Paula Diogo, New University of Lisbon
Presentation of the results of the ANR project Resendem
Presentation of the Labex EHNE research axis “Europe in flux: Europe as product of material civilization”
Keynote speech: Dominique Pestre, EHESS
"Science and technology between demiurgy and caution, economy and democracy"
Roundtable: "Democracy and technology between history and the present"
moderator: Alec Badenoch, Paris-Sorbonne University
Laura Maxim, CNRS
Alexandre Moatti, Paris-Diderot University
Dominique Pestre, EHESS
Johan Schot, Eindhoven University of Technology
(Sorbonne: Amphithéâtre Richelieu)
 
8:00 pm - 10:30 pm Welcome reception (registred persons for the conference only) (Sorbonne: Salle des Autorités)  

Friday, September 20, 2013

Time Event (+)
8:30 am - 5:00 pm Registration - Information  
9:00 am - 10:30 am Session 1A Consumers as actors on the stage of technical democracies (Serpente: room D040) - Chair: Marie-Emanuelle Chessel, CNRS - discussant: Frank Trentmann, Birkbeck, University of London (+)  
9:00 am - 10:30 am Session 1B Digital publics and participation (Serpente: room D116) - Chair: Adeline Wrona, Université Paris-Sorbonne - discussant: Karl-Erik Michelsen, Lappeenranta University of Technology (+)  
9:00 am - 10:30 am Session 1C Contesting expertise between environment and life (Serpente: room D035) - chair: Christophe Bouneau, Université Michel de Montaigne-Bordeaux 3 - discussant: Laura Maxim, CNRS (+)  
9:00 am - 10:30 am Session 1D Delivering European patents. Building a European market - and democracy? (Serpente: room D223) - Chair: Pascal Griset, Paris Sorbonne University - discussant: TBA (+)  
9:00 am - 10:30 am Session 1E The digital panopticon? (Serpente: room D421) - Chair: Francesca Musiani, MINES ParisTech - discussant: Nanette Levinson, American University SIS (+)  
9:00 am - 10:30 am Session 1F Foreign radio broadcasts in socialist spaces during the Cold War (Serpente: room D035) - Chair: Timothy Stoneman, Georgia Tech Lorraine - discussant: Andreas Fickers, Maastricht University (+)  
10:00 am - 11:00 am Coffee break  
11:00 am - 12:30 pm Session 2A Technology challenging governance (Serpente: room D323) - Chair: Julie Bouchard, Université Paris 13 - discussant: Nina Wormbs, Royal Institute of Stockholm (+)  
11:00 am - 12:30 pm Session 2C Energy sovereignty (Serpente: room D223) - Chair: Eric Bussière, Université Paris Sorbonne - discussant: Yves Bouvier, Université Paris-Sorbonne (+)  
11:00 am - 12:30 pm Session 2D The question of democracy in housing policies (Serpente: room D116) - chair: TBA - discussant: Liesbeth Bervoets, University of Amsterdam (+)  
11:00 am - 12:30 pm Session 2E Regulating food and defining safety (Serpente: room D035) - Chair: Florence Hachez-Leroy, Université d'Artois - discussant: Nil Disco, University of Twente (+)  
11:00 am - 12:30 pm Session 2F Radical innovation in the shadow of war (Serpente: room D040) - Chair: Paul Edwards, University of Michigan - discussant: Patrick Fridenson, EHESS (+)  
12:30 pm - 2:00 pm Lunch  
2:00 pm - 3:00 pm Reflections on future of Tensions of Europe - Plenary 2 (Réfectoire des Cordeliers)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3A Technocracy and Socialist Utopia (Serpente: room D421) - chair: Isabelle Davion, Université Paris-Sorbonne - discussant: Alexandre Fernandez, Université Michel de Montaigne - Bordeaux 3 (+)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3B The internet and authoritarian regimes (Serpente: room D323) - Chair: Larissa Zakharova, EHESS - discussant: Bernard Reber, CNRS (+)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3C Nuclear energy in Europe. On technologies and controversies (Serpente: room D040) - Chair: Johan Schot, Eindhoven University of Technology - discussant: Gabrielle Hecht, University of Michigan (+)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3D Sharing the sky (Serpente: room D116) - Chair: Vincent Guigueno, Ministère de l'Ecologie - discussant: David Burigana, Università degli Studi di Padova (+)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3E Unleashing technology as a legitimation machine. Failures and paradoxes in the mobility realm (Serpente: room D223) - Chair: Maria Luísa Sousa, Universidade Nova de Lisboa - discussant: Michèle Merger, Ecole Normale Supérieure (+)  
3:30 pm - 5:00 pm Session 3F Invisible democracy? Women, radio and the mediation of domestic expertise (Serpente: room D035) - Chair: Valérie Schafer, CNRS - discussant: Ana Paula Silva, Universidade Nova de Lisboa (+)  
5:00 pm - 5:30 pm Coffee break  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4A Designer values (Serpente: room D421) - Chair: Serge Paquier, Université Jean Monnet, Saint-Etienne - discussant: Françoise Daucé, Université Blaise Pascal, Clermont-Ferrand (+)  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4B The internet and the European public sphere (Serpente: room D223) - Chair: Thomas Misa, Charles Babbage Institute - discussant: Cécile Méadel, Mines ParisTech (+)  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4C Establishing nuclear power plants: democratic fissions (Serpente: room D116) - Chair: Christophe Lecuyer, Université Pierre et Marie Curie - discussant: Alain Beltran, CNRS (+)  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4D Building technologies, industrialized housing (Serpente: room D323) - Chair: Ruth Oldenziel, Eindhoven University of Technology - discussant: Aristotle Tympas, University of Athens (+)  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4E Tracks and wires: linking Europe with steel and copper (Serpente: room D035) - Chair: François Caron, Université Paris-Sorbonne - discussant: Arnaud Passalacqua, Université Paris Diderot (+)  
5:30 pm - 7:00 pm Session 4F Split Signals. Cold War broadcasting technologies as tools of power and subversive practices (Serpente: room D040) - chair: Olivier Forcade, Université Paris-Sorbonne - discussant: Hans Weinberger, Norwegian Museum of Science and Technology (+)  

Saturday, September 21, 2013

Time Event (+)
9:00 am - 3:00 pm Registration - Information  
9:30 am - 11:00 am Tensions of Europe - Dialogue workshop and research collaboration sessions  
9:30 am - 11:00 am Cosmopolitan Commons. Governing Resources and Infrastructures across Borders
Introduced by Nil Disco, University of Twente - Paul Edwards, University of Michigan - Arne Kaijser - Nina Wormbs, KTH Royal Institute of Technology
Disscussant: Erik van der Vleuten, Eindhoven University of Technology
(Serpente: room D040)
 
9:30 am - 11:00 am Consumer, Tinkerers, Rebels: The People Who Shaped Europe
Introduced by Ruth Oldenziel, Eindhoven University of Technology and Mikael Hard, Darmstadt University of Technology
Commentator: Gabrielle Hecht, University of Michigan
(Serpente: room D116)
 
9:30 am - 11:00 am Building Europe on Expertise: Innovators, Organizers, Networkers
Introduced by Martin Kohlrausch, KU Leuven and Helmuth Trischler, Deutsches Museum
Commentator: Arie Rip, University of Twente
(Serpente: room D223)
 
11:00 am - 11:30 am Coffee break  
11:30 am - 1:00 pm Session 5A The making of European tourism: regimes of integration and segregation (Serpente: room D040) - chair: Birte Wassenberg, Université de Strasbourg - discussant: Frank Schipper, Universiteit Leiden (+)  
11:30 am - 1:00 pm Session 5B User communities as technical and political stakeholders (Serpente: room D116) - Chair: Nicole d'Almeida, Université Paris-Sorbonne - discussant: Mélanie Dulong de Rosnay, CNRS (+)  
11:30 am - 1:00 pm Session 5C Interconnection and techno-politics: a European Janus? Technical democracy and the interconnection of power systems in Europe from the end of the 19th century to the 21st century (Serpente: room D035) - Chair: Arne Kaijser, Royal Institute of Technology - discussant: TBA (+)  
11:30 am - 1:00 pm Session 5D Struggles over urban space (Serpente: room D421) (+)  
11:30 am - 1:00 pm Session 5E Rethinking theoretical approaches to technology (Serpente: room D323) - chair: Hélène Gaget, Université Pierre et Marie Curie - discussant: Jacques Perriault, Université Paris Ouest Nanterre La Défense (+)  
11:30 am - 1:00 pm Session 5F Experts as public personae. Media, politics and expertise since 1851 (Serpente: room D223) - chair: Helmuth Trischler, Deutsches Museum - discussant: Maria Paula Diogo, Universidade Nova de Lisboa (+)  
1:00 pm - 2:30 pm Lunch  
2:30 pm - 4:00 pm Session 6C Shifting discourses on nuclear power (Serpente: room D223) - chair: Isabelle Veyrat-Masson, CNRS - discussant: Ana Simões, Universidade De Lisboa (+)  
2:30 pm - 4:00 pm Session 6D Controversal mobilities: The user turn in transnational and long term perspective (Serpente: room D035) - Chair: Massimo Moraglio, Technische Universität Berlin - discussant: Mathieu Flonneau, Université Paris I Panthéon-Sorbonne (+)  
2:30 pm - 4:00 pm Session 6E Groping ways into the future (Serpente: room D116) - Chair: Léonard Laborie, CNRS - discussant: Alec Badenoch, Université Paris-Sorbonne (+)  
4:00 pm - 4:30 pm Coffee break  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7A National technologies in a global marketplace (Serpente: room D421) - Chair: Adri Albert De la Bruheze, University of Twente - discussant: Vincent Lagendijk, Maastricht University (+)  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7B Technology, communication and democracy (Serpente: room D035) - chair: Fabrice d'Almeida, Université Panthéon-Assas - discussant: Philip Scranton, Rutgers University (+)  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7C Opening access to health? (Serpente: room D223) - Chair - discussant: Muriel Le Roux, CNRS (+)  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7D Underground, underwater and over the sky: constructing surveillance, challenging democracy (Serpente: room D040) - Chair: Gérard Arnold, CNRS - discussant: Néstor Herran, Université Pierre et Marie Curie (+)  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7E Responsible Research and Innovation (Serpente: room D323) - Chair: Jean Foyer, CNRS - discussant: Brice Laurent, Mines ParisTech (+)  
4:30 pm - 6:00 pm Session 7F A difficult exercise in 'technical democracy'? Networks, municipalities and citizens (Serpente: room D116) - Chair: Erik van der Vleuten, Eindhoven University of Technology - discussant: Andrea Giuntini, Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia (+)  
6:30 pm - 11:30 pm Closing Gala (Réfectoire des Cordeliers)  
  
Online user: 1